Érdemes felmenni?
A közelmúltban egy külföldi hegyre kaptattunk fel egy magyar túracsoporttal, és egy gyors körkérdés során kiderült, hogy a mintegy egytucatnyi bakancsos túrázóból senki nem járt még a Zengőn.
Kiderült, senkinek nincs baja a Mecsek legmagasabb csúcsával, de valahogy mindenkinek kimaradt az életéből.
Pécsre még csak eljut a turista, a Mecsekbe már jóval kevesebben, a Zengőre meg csak elvétve.
Pedig különleges, szép hely.
Autóval – szerencsére – nem lehet felmenni, így egy kellemes séta is dukál a kilátáshoz. Többek között Püspökszentlászlóról, Pécsváradról, Hosszúhetényből lehet megközelíteni a csúcsot. Mi az utóbbit választottuk, de majdnem mindegy.
Arra készüljünk fel, hogy a 682 méter elég magas, de a terep nem különösen nehéz, egy egészséges szervezettel lazán sikerülni fog.
Mit lehet látni a Zengőről?
A Zengő tetején 2020-ban készült el a hétemeletes, 22 méter magas kilátó, amiről egészen lélegzetelállító kilátás nyílik Dél-Dunántúlra, a közeli Mecsekre, a távolabbi dombokra, a Villányi-hegységre, jó idő esetén egészen Balatonig, a Dráváig és a horvát hegyekig kitárul a panoráma.
A közvetlen szomszédban a Hármas-hegy vonja magára a figyelmünket.
A kilátó aljában egy tábla állít emléket a Greenpeace-aktivistáknak és a helyi környezetvédőknek, akik 2004 februárjában a „Zengő-hegyi csatában” megakadályozták, hogy a NATO rádiólokátort építsen a hegyre.
Aki hajlamos a tériszonyra, az készüljön fel, hogy a lyukacsos fémlemezek és az acélhálók miatt némileg kényelmetlenül érzi majd magát, de a látvány, ígérjük, kompenzálja majd. Viharban, erős szélben tilos felmászni az építményre, de rossz időben amúgy sem biztos, hogy a Zengő megmászása a legjobb program.
Szólj hozzá!